Yerli Turisti Otelinize Çekmek İçin Yapmanız Gereken 6 Şey

COVID-19 öncesi seyahat kelimesi genellikle uzak yerlere gitmek ve uzun bir kaçamak yapmak anlamına geliyordu fakat 2020 yılı tüm bu alışanlıkları değiştirdi.

COVID-19 seyahat severler için ya seyahat etmediği ya da seyahat ederse, bunun ülke içi yerler olduğu anlamına geliyor. Uluslararası seyahat, en azından belli bir süre daha hayatımızda olmayacak gibi görünüyor.

Tam da bu dönemde otelinize yerli turisti çekmek için uygulayabileceğiniz birkaç stratejiye birlikte bakalım

 1. Sezon dışı dönemlere odaklanın

  Çok fazla çaba harcamadan yerel turistin ilgisini çekmek istiyorsanız sezon dışı tarihlere ilgi oluşturabilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki; sizin için sezon dışı olan tarihler yerli turistler için de sezon dışıdır ve bu durumu ilgi çekici hale getirerek, otelinizde doluluğunuzu artırabilirsiniz. Bu ilgiyi uyandırmak için özel promosyonlar ve otelinize ait konaklama dışında sunduğunuz hizmetlerle paketler oluşturabilirsiniz. Çok sayıda boş odanız varsa veya konaklama kuponları satıyorsanız son dakika fırsatları her zaman ilgi çeker. Ücretsiz geceleme sağlayan promosyonları da asla göz ardı etmeyin.
 1. “Konakla ve Keşfet” stratejisini uygulayın

  COVID-19 ile birlikte seyahat dünyasında “Staycation” yani yaşadığın şehirde tatil yapmak kavramı kendini daha çok belli etmeye başladı. Görünüşe göre de bu kavram belli bir süre daha hayatımızda olacak. Oteliniz şehrin içinde sıra dışı bir konumdaysa şehrin az bilinen bölgelerini insanların keşfedebileceği özel konaklama paketleri oluşturun. Sadece konaklamadan daha cazip paketler oluşturmak için bira fabrikaları veya yerel restoranlar gibi yerel işletmelerle işbirliği yapın.
 1. Bir etkinlik oluşturun

  Konukların sıraya girmesini sağlayacak etkinlikler düzenleyin. Yerel halkın hoşuna gidecek bir etkinlik oluşturun. Bu bir şarap festivali, komedi gecesi, yemek yapma dersleri veya canlı müzik gecesi olabilir. Bunu da “bir oda + etkinlik” teklifine dönüştürün. Böylece konukları daha fazla teşvik edin ve bir günlük gezi için küçük bir kaçamak yapmalarına olanak sağlayın.
 2. İmkanlarınızı gösterin

  Otelinizde konaklama harici imkanlara sahipseniz, onları vurgulayın. Konukları kendi evlerinde bulunmayan ama otelinizde sahip olabileceği olanakları onlara gösterirseniz, kolayca evden çıkacak ve otelinizde konaklamak isteyeceklerdir. Pazarlama stratejinizde “buna evde kalarak sahip olamazsınız” mesajını vurgulayarak, spor salonunuzdan veya SPA tesisinizden güzel manzaralar sunarak cazip hale getirin.
 1. Yerel influencer’lardan yararlanın

  Özellikle yerli turistlere yönelik paketler ve promosyonlar oluşturuyorsanız, bunu duyurmanız gerekir. Sözünüzü duyurmak için yerel influencer’lara ulaşın. Unutmayın, onların da COVID’den etkilendiklerini ve yerel fırsatları aradıklarını unutmayın. Marka büyümesi ve dönüşüm için bu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmayı kaçırmayın.
 1. Otelinizin sunduğu imkanları nasıl kullanacağınız konusunda yaratıcı olun

  Evden çalışmak yeni normaldir. Bu dönemde evden çalıştığı süre boyunca aynı duvarlara bakmaktan bıkan insanlar olarak, otelinizin odalarını bir mola yeri olarak sunun. Konukların “tesis dışında çalışmaları” için bir gün içinde rezervasyon yapmalarına izin verin. Bu tür misafirleri çekmek için oluşturduğunuz paketlere ücretsiz WiFi eklemeyi unutmayın.