Otelinizin Google İşletme Hesabını Nasıl Yönetirsiniz?

Otelinizin Google Benim İşletmem kaydına henüz sahip olmadıysanız, neden bekliyorsunuz? Google'un yerel işletme arama platformu oteliniz için SEO hem de farkındalık adına önemli bir araçtır.

Otelinizin Google Benim İşletmem kaydına henüz sahip olmadıysanız, neden bekliyorsunuz? Google’un yerel işletme arama platformu oteliniz için SEO hem de farkındalık adına önemli bir araçtır. Bir butik otel veya şehir oteli olarak tesisinizi daha iyi tanıtmak ve yerel aramada varlığınızı artırmak için Google Benim İşletmem’i kullanabilirsiniz.

Arama motoru sonuçlarında üstlerde yer almanın önemli olduğunu ve Google’ın sürekli algoritma güncellemelerinin önemli bir rol oynadığını zaten biliyoruz. Ancak yerel arama için odaklanmak ve optimize etmek, arama motoru sonuçlarından giderek daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Otelinizin Google My Business Girişini Hak Talep Edin ve Doğrulayın

İşletme kaydınız Google Haritalar, Arama ve diğer Google hizmetlerinde görüntülenmeden önce hesabınızın sahipliğini talep etmeniz ve doğrulamanız gerekmektedir.

 • Google Benim İşletmem hesabınıza giriş yapın.(Bir hesabınız yoksa, kayıt olmak ücretsizdir.).
 • İşletmenizi ad veya adrese göre arayın.
 • İşletmenizi seçin.

İşletmenizin sahipliğini aldıktan sonra, kaydı doğrulamak için bir bildirim alacaksınız. Doğrulandıktan sonra, bilgileri güncellemeye başlayabilirsiniz.

Önemli Not: Google Benim İşletmem profili masaüstünden yapılan aramalarda sağ bölümde, mobilde arama sonuçlarının üstünde, reklamların ise altında yer alır.

İşletmenizin Güncel Bilgilerini Görüntülemek için Google Benim İşletmem Hesabınızı Güncelleyin

“Google Benim İşletmem profiliniz, otelinizin resepsiyonuna benzer” ifadesini duymuş olabilirsiniz. Çünkü bu gerçekten doğru. Google Benim İşletmem profiliniz, sanal mağazanız gibi hareket eder ve fiziksel bir mağazada görebileceğinize benzer şekilde, arama yapanlara önemli bilgiler gösterir.

Arama yapan kullanıcılar işletme kaydınızı bulduğunda, profilinizin en üstünde yer alan Bilgi Paneli aşağıdaki bilgileri içerir:

 • Telefon Numarası
 • Adres / Bölge
 • Çalışma Saatleri
 • Web sitesi URL’si vb.

Ayrıca, Havuz, Restoran veya Sigara İçilmeyen… gibi girişinizde görüntülenecek başlıca ifadeleri de seçebilirsiniz. Bunlar, profilinizi kullanıcı dostu ve otelinizi daha çekici hale getirecek kullanışlı özelliklerdir. Otel detayları bölümü de oteli detaylandıran kısa bir açıklama ile görüntülenecektir.

Tüm bu bilgiler Google Benim İşletmem hesabınızın yöneticisinde kolayca güncellenebilir.

Önemli Not: Google Benim İşletmem girişinizde görüntülenen bilgilerin (telefon numarası, adres vb.), Sosyal profilleriniz ve web sitenizle eşleştiğinden emin olun.

Soruları Cevapsız Bırakmayın

Google Benim İşletmem’in iyi performans göstermesi zaman alabilir fakat soruların etkin bir şekilde cevaplanması bu zamanı kısaltabilir. Bu işlev, potansiyel misafirlerden gelen sorulara cevap vermenizi ve işinizi samimileştirdiğiniz için çok yararlıdır .

Genellikle, bir kullanıcı bir soru sorduğunda bir e-posta bildirimi alırsınız. Aksi takdirde, yeni bir soru olup olmadığını görmek için Google Haritalar uygulamasını kontrol edebilir veya bir mobil tarayıcıda girişinizi arayabilirsiniz.

Basit “evet” veya “hayır” cevapları ile cevap vermeyin; Bilgilendirici olun ve ayrıntılı bir cevap bırakın. Birisi check-in veya check-out saatleri hakkında soru sorarsa, daha fazla soruları varsa, yanıtı verin ve bir telefon numarasına yönlendirin.

Bir arama yapan kişi, özellikle önemli bulduğunuz bir soru sorarsa, bunu potansiyel olarak yerel listelemede daha görünür hale getirerek yazabilirsiniz.

Önemli Not: Google Benim İşletmem girişinizdeki herkes soruları yanıtlayabilir. Bu nedenle, girişinizi sık sık gözden geçirmeniz ve potansiyel müşterilerin doğru yanıtları görmesini sağlamanız en doğrusudur.

Kendi SSS Sayfanızı Oluşturun

Daha önce belirtildiği gibi, yerel arama listenizde arama yapanların sorduğu soruları yanıtlama olanağına sahipsiniz. Birisi, özellikle önemli olduğuna inandığınız bir soru sorarsa, bunu yapabilirsiniz. Bunu yapmak, sorunun görünürlüğünü artırabilir. Zamanla, soru / cevap kutusu oluşturmaya devam ettikçe, kendi doğaçlama SSS bölümü haline gelebilir.

Bu sadece arama yapan kişiler için anlık bir cevap sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zamanınızı da önceliklendirir, böylece aynı soruları tekrar tekrar cevaplamak zorunda kalmazsınız.

Konukların Yorum Bırakmalarını İsteyin

Yorumlar, arama motorlarındaki sıralamalar için çok fazla ağırlık taşır. Yerel girişinizin görünürlüğü, yerel arama sonuçlarında ve Google Haritalar sıralamalarında potansiyel olarak artabilir. Google incelemeleri ve yıldız derecelendirmesi otelinizin adının hemen altında, Google Benim İşletmem girişinin üst kısmının yanında yer alır ve otelinizin öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Listeler ayrıca, web genelinde toplu yorumları ve puanları toplayan ve yoğunlaştıran bir özellik olan ‘İnceleme Özeti’ bölümünü de içerir. Bu bölüm Google Benim İşletmem girişinin altına doğru oturur.

İsteme veya İstememek, İşte Soru Bu!

Bunu biliyor muydunuz?: Misafirlere otel ile ilgili yorum yapması rica edildiğinde, %68’i yorum yazdığı tespit edilmiştir (Bright Local, 2017). Otelinizin Google Benim İşletmem sayfasında güzel yorumlara sahip olmasını istiyorsanız, bu tamamen sizin elinizde.

Konukların, e-posta, oda içi ve sosyal medya gibi çeşitli ortamlarda inceleme yapmalarını teşvik etmek için yöntemler ekleyin.

Arama yapan kişiler tarafından bırakılan sorulara benzer şekilde, bir konuk inceleme yaptığında – olumlu veya olumsuz – yanıt bırakmak için en iyi yöntemdir.

Yüksek Kaliteli Fotoğraf ve Video Ekleme

Söylemeye gerek yok, ancak otelinizi yüksek kaliteli görüntüler ve videolarla sunmanın göze çarpan bir avantajı var: Fotoğraflar ya da sanal turlar içeren listelerin ilgi alanı ilgi çekmesi olasılığı iki kat artıyor ( Google , 2015 ). Fotoğraf ve video, girişinizin en üstünde yer alır ve konuklara otelinizin içten bir görünümünü sunmalıdır. Bu, tercih edilen bir fotoğraf, 360 fotoğraf, video ve dış, iç mekan, odalar, yiyecek ve içecek dahil çeşitli görüntü kategorilerini içerir.

Fotoğraf ve video yüklemelerinde dikkat etmeniz gereken hususlara aşağıda göz atabilirsiniz.

 • Otelinizi diğerlerinden ayıran benzersiz özelliklerin fotoğraflarını ekleyin.
 • Dış çekimler, oda iç mekanları, olanaklar, konuklara yardım eden çalışanlar vb. türünde fotoğraflar yükleyin.
 • Tercih ettiğiniz fotoğraf olarak bir logo kullanmayın.
 • Geniş açılı, iyi aydınlatılmış fotoğraflar kullanın.
 • Otelin sunduğu şeyi iletmeyen, yakından çekilmiş fotoğraf veya fotoğraflar kullanmayın.
 • Görsellerinizi SEO için optimize edin: dosya adları ve alt etiketler (resimlerinizi optimize etmek Google Görsel aramalarında olumlu bir etkiye sahip olabilir).
 • Görüntülerin dosya adlarını veya alt etiketlerini anahtar kelime olarak kullanmayın. (örn. Alt metin: Bir oda iç görüntüsünün “Deniz Manzaralı Çift Kişilik Oda”) – resimde ne olduğu konusunda açık ve açıklayıcı olun.

360 ° fotoğraf veya video için ekipmanınız yoksa, bir profesyonel ile anlaşın.

Önemli Not: Konuklar ayrıca girişinize de fotoğraf gönderebilir. Gönderiniz için zararlı olduğunu düşündüğünüz bir resim varsa, resmi Google’a bildirebilirsiniz.

Google Benim İşletmem: Kaçınılması Gereken Şeyler

Google işletme hesabınız için bir sürü işlem gerçekleştirdiniz ancak Google Benim İşletmem girişinizi optimize ederken kaçınmanız gereken birkaç öğe daha var. Bunu yapmak, yalnızca Google’ın iyi derecelerine sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda arama yapan kullanıcılar için kullanıcı deneyimi de sağlamış olacaksınız.

 • Aynı konum için birden çok kayıt
 • Sorulara ve yorumlara, fotoğrafın alt metnine vb., yanıtlarda anahtar kelime doldurma.
 • Yanlış adresi kullanma
 • Otelinize özel promosyonlar veya satışlar ekleme.

Google’ın yönergelerini izleyin, böylece ceza almazsınız.

Bing’i Unutmayın!

Siz Google ile ilgilenirken, Bing kolayca gözünüzden kaçabilir, ancak aynı derecede önemlidir. Otelinizi doğrulayın ve Bing İşletme kaydınızı optimize ettiğinizden ve doğru bilgilerin görüntülendiğinden emin olun.

Bing işletmeler bölümünde listelenmenizi talep etmek için Bing işletme Rehber’ini ziyaret edin. Telefon numarasına göre veya otel adı ve konumla arama sonuçlarından otelinizi seçin (sonuç yoksa, yeni bir giriş oluşturabilirsiniz). Otel bilgilerinizle birlikte bir kutu göreceksiniz; Görüntülenen bilgilerin doğru olduğundan emin olun ve gerekirse dilediğiniz bilgiyi değiştirin.

Gönderildikten sonra doğrulama kodunuzu almak istediğiniz yöntemi seçin. İşte hepsi bu kadar!