Otel Web Siteniz için Mükemmel Rezervasyon Motorunu Nasıl Seçeceksiniz?

2022’ye gelindiğinde konaklama sektörü gelirinin yarısından fazlasını online’dan geleceğini biliyor muydunuz? İyi analizler yapan, istatistik okuyabilen otelciler için bunu fark etmek aslında zor değil. Tıpkı OTA’lar gibi otel web sitenizde sizin için bir satış kanalı.

2022’ye gelindiğinde konaklama sektörü gelirinin yarısından fazlasını online’dan geleceğini biliyor muydunuz? İyi analizler yapan, istatistik okuyabilen otelciler için bunu fark etmek aslında zor değil. Tıpkı OTA’lar gibi otel web sitenizde sizin için bir satış kanalı. Hatta tüm OTA’lardan daha fazla önem vermeniz gereken bir satış kanalı fakat hep ama hep ihmal ediliyor. İhmal edilmesinin tabi ki bir çok sebebi var fakat aşılmayacak sorunlar değil. En büyük sebebi ise otel yönetimi dahil satış ve pazarlama ekiplerinin hatta ön büro ekibinin online teknoloji konularında yeterli bilgiye ve eğitime sahip olmamaları. Bu makaleyi okuyanlar hangi eğitime nasıl ulaşacağız, eğitim mi var bu konularla ilgili diye yakınabilir ama evet var. Türkiye’de otelcilik sektörüne hizmet veren bir çok teknoloji firması artık bu konularda eğitimler, seminerler, konferanslar, sunumlar gerçekleştiriyorlar ve bir çoğu ücretsiz. Bunların yanı sıra binlerce online eğitim. Bunları kaçırmamakta fayda var. Neyse esas konumuza geri dönelim ve otel web siteniz için mükemmel rezervasyon motorunu () nasıl seçeceğinizi görelim.

Müşterinize Hizmet Ettiğinden Emin Olun

Rezervasyon motoru hizmeti veren bir yazılım firması buldunuz var sayalım. Öncelikle o firmanın rezervasyon motorunu aktif bir şekilde kullanan oteli bulun yani referans isteyin ve o oteldeki rezervasyon motorundan rezervasyon yapmaya çalışın. Müşteri gözüyle incelediğiniz rezervasyon motorunun kolay rezervasyon yapmaya ve aradığınızı bulmaya elverişli olup olmadığını dikkatlice analiz edin ve notlar alın. Kafa karıştırıcı bir şey varsa hemen oradan uzaklaşın! Unutmayın denizde bol miktarda balık var, birine karar vermeden önce birkaç tane deneyin.

Bunun yanı sıra muhakkak rezervasyon motorunun SSL sertifikası var mı onu kontrol edin. Unutmayın güvenlik her şeydir.

Mobilde İyi Çalışması Gerekiyor

Daha fazla detay vermeli miyim? Dijital devrimin bu noktasında neredeyse müşterilerinizin yarısından fazlası sizi mobil cihazlardan buluyor. Mobil uyumlu olmayan ve mobil yükleme hızı düşük olan rezervasyon motorlarından da uzak durun. Bir yan not olarak, hızlı yükleme, mobil uyumlu bir rezervasyon motorunun etkinliği için kritik öneme sahiptir. Yapılan testlere ve araştırmalara göre, mobil cihazlarda yapılan rezervasyonların %32’sinin yavaş yükleme süresi nedeniyle terk edildiği belirtiliyor. Rezervasyon motorunun her bir sayfasının yüklenme süresi 4-5 saniyeden fazla sürüyorsa oradan hemen hemen hemen koşarak uzaklaşın. J

Kanal Yöneticiniz (Channel Manager) ile Çalışmak Zorunda

Rezervasyonlarınızın sadece bir kısmı web sitenizden gelebilir. İsteriz ki büyük çoğunluğu otel web sitenizden gelsin ancak OTA’lar hala rezervasyon pazarının çok büyük bir bölümünü kontrol ediyor ve işlerin iyi gitmesini isteyen bir otelci onlarla iyi olmak zorunda. Bu da kullandığınız herhangi bir rezervasyon motorunun kanal yöneticinizle entegre olması anlamına gelir. Konuklar OTA’larınızdan biriyle veya doğrudan web siteniz aracılığıyla aynı odayı aynı anda farklı taraflara satmadığınızdan emin olmak ister. Sizin web sitenize özel indirimler, paketler, fırsatlar sunmanız sizi diğerlerinden ayrın en büyük nokta olacaktır. Tabi rezervasyon motorunuzun kampanya, kupon kodu ve paketler sunabileceğiniz modülünün gelişmiş olmasında çok büyük önem var. Buna dikkat!

Görünümü ve Hissi Özelleştirebileceğinizden Emin Olun

Rezervasyon motorunuz web sitenize benzemelidir. Müşteri web sitenize geldiğinde duyduğu hissiyatı rezervasyon aşamasına geçince de hissetmeli ve farklı bir yere gitmiş algısı olmamalı. Seçeceğiniz rezervasyon motorunun sizin istediğiniz gibi şekillenebilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Analitik İstiyoruuuzz. Çok Sayıda Analitik!

Hemen çıkma oranıyla ilgili daha önce makaleler yazmıştık. Kullanıcılar web sitenizi terk ettiğinde, ayrılışlarının kesin koşullarını bilmek istersiniz. Ne zaman ayrıldılar? Hangi sayfadan? Ve web sitenizi kaç kişi daha aynı şekilde kaçırdı? Bu nedenle, rezervasyon motorunuz ve siteniz için analitiğe erişiminizin olması gerekir. Analitik olmadan, web sitenizin mükemmel olduğunu düşünebilirsiniz ancak rezervasyon dönüşümünüz düşüktür. Bunun nedenini analitik veri olmadan asla bi-le-me-ye-cek-siniz!

Analitikten aldığınız veriler korkutucu da olabilir fakat nereye nasıl müdahale edeceğinizi tartışabileceğiniz bir ortamınız olur.