Arama Motorlarında Otelinizin Görünürlüğünü Artırmanın 5 Yolu

Bugün, insanlar bir otel bulmak istediğinde, genellikle Google veya Bing gibi bir arama motorlarını kullanarak seçenekler arar. Gerçekten de Google otel bulmak için de yararlı bir araçtır çünkü arama sonuçları arasında yorumlar, oda fiyatları, kullanılabilirlik ve konum bilgilerini de göstermektedir. Google oteller için, otelin web sitesi ve ilgili online içeriğin kullanıcıların ilgili terimleri aradığı sırada olabildiğince görünür olması için para harcar.
 
Sıralamanızı daha da iyi hale getirmenin en iyi yolu bir arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışması yapmaktır. Böylece, oteliniz Google, Bing ve Yandex gibi arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alır.
 

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu veya kısaca SEO, çevrimiçi pazarlamacılar tarafından arama motoru sonuçları sayfalarında (SERP’ler) web sitelerinin görünürlüğünü geliştirmek için kullanılan bir uygulamadır
Sonuçta, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak, trafik çekme şansı yükselir. Aslında, Search Engine Watch’da yapılan araştırmalar, tipik bir kullanıcının bir arama sonuçlarının ikinci sayfasına bile tıklamayacağını gösteriyor. Bu nedenle, otellerin mümkün olduğu kadar yüksek sayfada olmaları gerekiyor.
 
Bunu göz önünde bulundurarak, otelin görünürlüğünü iyileştirmek için beş ipucu:
 

1- Sitenizi Kullanıcılarla Tasarlayın

Google, iyi ve doğru şekilde yapılandırılmış, sayfaların birbirine bağlandığı ve kullanıcıların siteden hemen çıkmadığı websitelerini daha fazla önemsemektedir. Bu nedenle, web sitenizi bir kullanıcı açısından değerlendirmeniz ve sitenizi olabildiğince kullanıcı dostu hale getirmeye odaklanmanız önemlidir.
 
Sayfalar hızlı bir şekilde yüklenmeli ve her sayfaya uygun bir açılış sayfası olmalıdır. Ayrıca, artık mobil cihazlardan gelen arama trafiği için mobil optimizasyon kesinlikle gereklidir.
 

2- İçerik Kraldır

Kullandığınız diğer SEO uygulamalarından bağımsız olarak, kullanıcıların geri gelmesini sağlamak için düzenli olarak taze içerik oluşturmaya odaklanmıyorsanız, çabalarınız başarısızlığa uğrayacaktır. Her şeyden önemlisi, Google sürekli olarak yüksek trafik oluşturan web sitelerini önceliklendirir.
 
Web sitenize bağlı bir blog, düzenli olarak yeni içerik eklemek, belirli anahtar kelimeleri hedeflemek ve ziyaretçilerle önemli haberleri paylaşmak için en ideal bir yoldur. Ancak, önemli olan, içeriğin kullanıclar için yüksek kaliteli ve kullanışlı olması gerekmektedir.
 

3- Yerel Arama Sonuçları İçin Optimize Etme

Geçtiğimiz birkaç yılda, Google ve diğer arama motorları, özellikle mobil cihazların popülaritesi nedeniyle yerel sonuçlara odaklandı. Bu nedenle, sitenizi hem yerel hem de global hit çekecek şekilde optimize etmek faydalı olacaktır. Bunun için izlenecek birkaç temel adım var.
 
Bir Google Benim İşletmem Sayfası oluşturun ve otelinizi çevrimiçi dizinlere ekleyin. İletişim bilgilerinizi tüm bu sitelerde olduğu gibi aynı şekilde biçimlendirin ve bu bilgileri ana web sitenize de bir harita ile birlikte ekleyin.
 

4- Link Oluşturma Stratejisi Geliştirin

Google’ın algoritmalarına göre ‘web siteleri’ önceliklidir ve arama motorunun otorite tarafından tespit edilen yollardan biri hem gelen hem de giden bağlantıları kontrol ederek gerçekleşir. Bu yüzden birçok SEO uzmanı iyi bir bağlantı kurma stratejisi geliştirmenin faydaları hakkında bilgiler veriyor.
 
İçeriğinizin bazılarında yüksek düzeyde (aynı konuya çok fazla trafik barındıran web siteleri) dış bağlantılar kullanmaya çalışın ve diğer sitelerin içeriğindeki web sitenize bağlantı vermesini teşvik etmeye çalışın. Çoğu zaman, ortaklık programları bunun için en iyi yöntemdir.

5- Web Sitenize Doğrudan Trafik

Son olarak, SERP yerleşimini iyileştirmek için web sitenizi olabildiğince çok sayıda kişinin ziyaret etmesini teşvik etmektir. Web adresiniz tüm sosyal medya platformlarında açıkça gösterilmeli ve tek tek mesajları veya içerik parçalarını paylaşmak için Facebook, Twitter ve Linkedin kullanmalısınız. Otel dizinlerine, Google+ ve Google Rehber gibi platformlara katılın ve web adresinizi, dağıttığınız herhangi bir broşür veya kitapçıklarda belirtin. Böylece, ilgilendiğiniz kişilerden olabildiğince çok sayıda trafik elde edebilirsiniz.

Google Yorumları Arama Motoru Sıralamanız için Daha Önemli Olmaktadır

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Google, müşteri incelemelerine daha fazla önem verdi ve platformun algoritmalarındaki son güncellemeler, bu incelemelerin artık SEO’da hiç olmadığı kadar önemli bir rol oynamasını sağladı. Sonuç olarak, SERP’lerdeki görünürlüğünü artırmak isteyen oteller, olabildiğince çok sayıda olumlu yorum üretmeye çalışmalıdır.
 
Misafir yorumları, özellikle yerel arama sonuçları için önemlidir, çünkü bunlar, otellerin gösterilmesinde önemli bir belirleyici faktördür. Şu anda, Google, kullanıcılar için en alakalı yerel sonuçlardan en az bir tanesini görüntüler. Yorumlar, alaka düzeyine karar verirken dikkate alınan en önemli faktörlerden biridir.
 
Göz önüne alınan yorumlar Google Benim İşletmem sayfanızda kalanları, ancak Yelp, Trustpilot ve TripAdvisor gibi harici inceleme platformlarında kalanları içerir. Ayrıca, en yeni Google güncellemesi artık kendi web sitenizdeki eklentilerden kalan yıldız puanlarını da kontrol ediyor.
 
SEO sonuçlarınızı iyileştirmeye çalışırken, misafirlerinize yorum yazdırmak önemlidir ve bu değerlendirmelerin olumlu olmasını sağlamak için çaba sarfetmelisiniz. Ancak, Google’ın sahte yorumları tanımlamak ve cezalandırmak için gelişmiş tekniklere sahip olması nedeniyle, yorumları yönlendirmeye başvurmamanız kesinlikle çok önemlidir. Güçlü bir online otel itibar yönetimi sistemi ile konukların ne söylediğini kolayca izleyebilir ve bilgileri buna göre kullanabilirsiniz.
 
Bu nedenle, güvenilir bir şekilde olumlu yorumlar üretmenin tek gerçek yolu, arama motoru sonuçlarınızın yerleşmesine zarar vermeyecek şekilde, sürekli olarak mükemmel bir müşteri hizmeti sağlamaktır. Ardından, memnun misafirlere yukarıda bahsedilen platformlarda inceleme yapmalarını istemek için zaman ayırmanız gerekecektir.
 
Bonus olarak, arama motorları sonuç sayfalarında, web sitenizin yanında, yorumlarınızdan birikmiş bir yıldız derecelendirmesi görüntülenir. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için daha önceki yazımıza göz atabilirsiniz. Bu konuda ki birden fazla çalışma, Google’ın SERP’lerinde 4 veya 5 yıldızlı bir derecelendirmeye sahip web sitelerinin, güven duydukları için hiçbir incelemeye sahip olmayan web sitelerinden daha fazla tıklama aldıklarını da göstermiştir.