Paylaş

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şöyle demişti: “Çağa uygun tanıtım yapacağız, sosyal medya, internet, Instagram vesaire gibi şeylere ağırlık vereceğiz.”

Belki de beklenen açıklama buydu çünkü turizm sektörü genel olarak çağın gerisinde kalmıştı ve klasik pazarlama aktiviteleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyordu. Peki sektör hiç mi dijital yatırımlar yapmıyordu? Tabii ki yapıyor ama esas sorunda burada başlıyor zaten. Turizm sektörü, dijital dünyaya ayak uydurmaya çalışmıyor, aksine dijital dünyayı klasik pazarlama aktivitelerine uydurmaya çalışıyor. Oysa her pazarlama alanı kendine özeldir ve hepsi için atılması gereken adımlar farklıdır. Her otelin konumu ve ihtiyaçları özelinde dijital medya çalışmaları farklılaşsa da başlangıçta atılması gereken temel adımlar tüm oteller için aynı aslında.

Dijital dünyaya ayak uydurmaya başlamak için 5 temel adımınız:

Dijital Stratejinizi Oluşturun

Yol haritaları her zaman önemlidir. Sizin dijitalden beklentiniz ne? Otel olarak marka bilinirliğinizi mi oluşturmak istiyorsunuz, yoksa satışlarınızı arttırmak mı? Bu her ikisi de olabilir. Yeter ki ne istediğinizi bilin; satış departmanınızın pazar ülkelerini ve satış hedeflerini de göz önünde bulundurarak harekete geçin.

Hangi Dijital Kanallarda Var Olacağınıza Karar Verin

Her kanalda değil; doğru kanalda olun!

Otelinizin özelliklerini ve hedeflediğinizi kitleyi de göz önünde bulundurarak kanallarınızı seçin. Unutmayın; her kanalın dinamiği farklıdır. Örneğin; Facebook için ürettiğiniz bir içerik, Twitter’a uymayacak ve özel içerik üretmeniz gerekecektir. O yüzden en baştan kanallarınızı belirlemeli ve ona göre içeriklerinizi oluşturmaya başlamalısınız.

Burada göz önünde bulundurmanız gereken 2 kritik nokta daha var:

İlk kritik nokta, aktif olarak kullanmayacak dahi olsanız sosyal medya kanallarındaki kullanıcı adlarınızı en baştan almalısınız. Bugün Instagram kullanmama kararı almış olabilirsiniz belki ama yarın kullanmak istediğinizde bu kullanıcı adı birileri tarafından alınmış olabilir. O yüzden, dijitalde şu an var olmak istemeseniz dahi bu önlemi en baştan almalısınız.

İkinci kritik nokta ise; geç kaldınız ve kullanıcı adınız ile başka hesaplar var. Bu noktada marka tescilinizi gösteren resmi belgeleriniz ile ilgili kanallara başvurabilir ve hesapların kapatılmasını talep edebilirsiniz. Sizin kontrolünüzde olmayan resmi hesaplarda yapılabilecek paylaşımların, krizlere sebep olabileceğini unutmamalı ve önlemlerinizi almalısınız.

Sosyal Medyaya Özel İçerik Üretin Ve Yaşanmışlık Hissini Aşılayın

Tüm otellerin olduğu gibi sizin de mükemmel çekilmiş otel fotoğraflarınız var değil mi? İşte onlar sosyal medya için harika birer içerik demek isterdim; ama değiller. Evet çok büyük bütçeler ayırarak çektirdiğiniz fotoğraflar harika ama sosyal medya için yeterli değiller. İnsanlar bu fotoğrafları zaten web sitenizde, acente ve hatta tüm yorum sitelerinde görüyorlar. Sosyal medya hesaplarınızı takip ettiklerinde ise artık daha fazlasını görmek ve otelinize geldiklerindeki ilk giriş anından itibaren, yaşayacakları gerçek anlara tanık olmak isteyeceklerdir. Canlı yayınlar veya Instagram’daki anlık hikayeler ile onlara yaşanmışlık hissini vermeniz lazım. O yüzden misafirlerinize, otelinizdeki o muhteşem tatil deneyimini gerçek fotoğraflar ve anılar ile yaşatın.

Acente Ve Yorum Sitelerindeki Profillerinizi Güncelleyin

Otel bilgileriniz ve fotoğraflarınız güncel mi? Otelinizde yaptığınız her değişikliği, aslında potansiyel misafirlerinizin karşısına çıktığınız ilk an olan bu platformlarda da vakit kaybetmeden gerçekleştirmelisiniz. İnternette oteliniz hakkında yer alan her farklı bilgi kafa karışıklığı yaratacak ve misafirlerinizi sizden bir adım uzaklaştıracaktır. Özenle hazırlanmış bilgiler ve seçilmiş fotoğraflar otelinizin ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Hakkınızda Neler Konuşulduğunu Bilin

Yıllardır oteliniz için medya takip hizmeti alıyorsunuz değil mi? Artık dijital medya takibe de ayak uydurmanız gerekecek. Hangi misafiriniz; dijital dünyada, hangi kanalda, sizin için neler söyledi? Yorum sitelerini takip ediyoruz diyorsunuz belki ama bu her zaman yeterli değil. Misafirleriniz herkese açık kişisel hesaplarında ya da sözlük ve bloglarda sizin hakkınızda konuşabilir. Siz bu konuşmaları anlık olarak takip ettiğinizde, olası krizlerin önüne geçmekle beraber, çoğu zaman bu krizleri fırsata da çevirebilirsiniz. Unutmayın; hakkınızda ne konuşulduğunu bilirseniz, hep bir adım önde olursunuz.

Bu 5 temel adımın, aslında sadece başlangıç olduğunu ve sonrasındaki dijital süreçlerinizde size yol göstereceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bundan sonrasındaki adımlarınızı, dijital dünyadaki tüm yenilikleri takip edip stratejinizi bu yeniliklere göre güncelleyecek atmalısınız.

Dijital dünya her zaman bir süreç gerektirir. Ancak istikrarlı bir şekilde devam ederseniz, emeklerinizin yansımasını görebilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikHotelRunner ve Airbnb Küresel İş Birliği ile Oteller de Airbnb’de Listelenebilecek
Sonraki İçerikZiyaretçiler Otel Web Sitenizi Rezervasyon Yapmadan Neden Terk Ediyor?
mm
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra, beni cezbeden hissin dijital dünyada olduğunu fark ettim ve kariyerimi bu alanda ilerletmeye karar verdim. İlk başta tamamen farklı alanlar gibi düşünsem de, aslında aldığım çok yönlü eğitim beni daha yaratıcı hale getirdi. Ülke siyasetini ve gidişatını da yorumlayabilmenin avantajıyla bugün Dünya devi şirketler ile çalışıyorum. Turizm maceram ise Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa’da Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak çalıştığım dönem başladı. Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa ekibi ile Türkiye'de ilk kez "destinasyon pazarlaması" yapmak, yönetmek ve geri dönüşlerini gözlemlemek harikaydı. Bugün ise Social Touch’ta Proje ve İçerik Koordinatörü olarak çalışıyorum. Dijital Sağlık İletişimi ve Teknoloji İletişimi alanlarında özel projeler geliştirip hayata geçiriyoruz. Turizm sektöründeki yolculuğumsa otellere ve sektör paydaşlarına, dijital dünyadaki stratejilerini belirlemeleri için danışmanlık ve eğitim vererek devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin